Küsimused

1. Läti vapi vasakpoolne loom on ilmselt punane lõvi, aga parempoolne? See elukas on ka SAABi ja Scania logol. Tal on lõvi kõrvad. Ta sigib munemise teel. Kopenhaageni zooloogiamuuseumis on selle eluka topis. Antiikajal võis Sküütiast hulgaliselt nende luid leida. Keskajal peeti teda abielutruuduse sümboliks, samuti Jeesuse sümboliks, kes oli nii maine kui jumalik. Antiloobisarvi müüdi tema küüniste pähe ja jaanalinnumune tema munade pähe.

2. Kui Ateena vallutas 5. sajandil e.m.a. Deelose saare, keelustas ta seal kaks tegevust. Seaduse täitmine oleks olnud vägagi ulmeline, ent naabersaare Mykonose abil õnnestus deeloslastel teeselda seaduse täitmist. Missugused tegevused keelati?

3. ÌKui päev, mille sa juhtumisi tead olevat kolmapäeva, algab pühapäevase vaikusega, on midagi kusagil tõsiselt valesti.ì Missugune raamat algab sellise tõdemusega? Autor 1 p. + pealkiri 1 p.

4. Geriaatriline vürts melan on Düüniks kutsutud planeet Arrakise tähtsaim loodusvara. Melani on igaühel võimalik reaalselt ka kodus valmistada, kuigi vaevalt sellel Arrakise melaniga samu omadusi oleks. Kas melan on: a) kuumutatud veinis sulatatud juust; b) üliväike lehttaignapirukas; c) kalatarretis; d) munavalge ja -kollase külmutatud segu; e) leivasupp?

5. Missugusele teosele on Ulmekirjanduse BAASis kõige rohkem arvustusi kirjutatud (67 arvustust)? Pealkirjast piisab, autorit pole vaja. Kes selle asemel kirjutab teisel kohal oleva teose (65 arvustust), saab 1 punkti.

6. Ta on seltskondlik olend, kes kaevab jõepõhja oma hammastega tunneleid. Ta lihtsalt ei saa jätta hammustamata ja närimata kõike, mis talle iganes ette juhtub, iseäranis seda, mida ta esimest korda näeb. Peale selle on tal veel üks halb omadus: juhtub, et ta hammustab kellelgi nina peast, kui see talle liiga suur tundub.” Niimoodi iseloomustatakse üht Tove Janssoni raamatutegelast. Keda?

7. SEDA on otsitud juba igiammusest ajast. Viimane sõna pikas vaidluses, kus SEE asub, öeldi 1963. aastal, kui spetsiaalne teaduse-tehnika edusammude arutamiseks kokku kutsutud konsiilium teatas, et SEE asub Orioni tähtkujus. Paraku pole SEDA senini avastatud ei sealt ega kusagilt mujalt, mis aga ei takista paljudel uskumast, et SEE seal siiski asub. Mis SEE on?

8. See 1912 sündinud kirjanik töötas aastaid raamatukoguhoidjana. Esimese raamatu avaldas 1934, viimase 2005. Kokku on ta avaldanud üle saja romaani. Ta on üks kõige tuntumaid naisautoreid, pälvinud esimese naisena 1977 Fantazy Suurmeistri ja 1983 ka Ulme Suurmeistri tiitli -- viimast näiteks enne selliseid korüfeesid nagu Asimov, Bradbury ja Clarke. Ta on eesti keeles täielikult avaldamata, kuigi tema teoste põhjal tehtud filme on TVs näidatud. Tuntuimad sarjad on "Witch World", "Solar Queen" ja "Beast Master". Kes?

9. Tõsisel ulmefännil tekib pikapeale ikka raamaturiiulite nappus, eriti kui sarjad muudkui jätkuvad. Milline eesti keeles ilmunud sari nõuab enim riiulimeetreid? Autorist piisab.

10. Kes on nende maalide autor? Sündinud 1954, ei ole eestlane.

http://www.aumania.it/fa/royo/019.jpg
http://www.aumania.it/fa/royo/182.jpg
http://www.aumania.it/fa/royo/172.jpg
http://www.aumania.it/fa/royo/147.jpg

11. Sauroni Üks sõrmus ei ole ainuke teadaolev üliväega sõrmus. Puhtast kullast sepistatud külluse ja võimu sõrmus Draupnir, mille sepistasid härjapõlvlased Sindri ja Brokkr, tootis sõna otseses mõttes kulda, kui igal üheksandal ööl temast tilkus välja kaheksa täpselt samasugust sõrmust. Kellele kuulus Draupnir?

12. See kuulus ulmekirjanik on käinud 3 korda Eestis. Neist korra veetis ta inkognito puhates 2 nädalat Jänedal. Sellest on Oskar Kruus kirjutanud novelli "Capriccio Kalijärve kaldal". Teda võõrustas Jäneda mõisniku lesk Maria Zakrevskaja-Beckendorff, kellest sai hiljem ka kirjaniku elukaaslane. Kes oli see kirjanik?

13. Tavaliselt on ta nimetu. Mõnikord on ta nimeks antud Flynn "Fly" Taggart. Korra oli ta nimi John "Reaper" Grimm. Olgu ta nimi kuidas tahes, tema eesmärgiks on minna punktist A punkti B ja tappa kõik, kes teda seejuures takistada püüavad. Takistajaist puudus ei ole. Kes on see tegelane?

14. Mis värvides on Marsi trikoloor? Kuigi lipp pole ametlik, kasutavad seda NASA Marsi-ekspeditsioonide väljatöötajad. Lipuvärvid sümboliseerivad Marsi olevikku, tulevikku ja unelmat. Võimalik, et kontseptsioon on laenatud Kim Stanley Robinsoni triloogialt. Värvide järjekord on oluline, 2 õiget annab 1 punkti.

15. Kes on kunstnik ja missuguse kirjaniku teost on illustreeritud? Teose pealkirja ei küsita. [Kahjuks pole pilti, mida avaldada - K.S.]

16. Mida valmistatakse järgmise kolme retsepti põhjal? Kõik ühe ja sellesama asja kohta.
Segada peenendatud kuld, pärlid, safiirid, teemandid, rubiinid, topaasid, valged ja punased korallid, elevandiluu, sandlipuu, hirvesüda, aaloejuur, muskus ja ambra ning tarvatada koos ambroosiaga (retsept pärineb paavst Bonifacius VIII ihuartilt).
Hõõruda peeneks 10000 aastat vana kärnkonn ja 1000 aastat vana, varjulises kohas kuivatatud nahkhiir ning keeta sellest puder (vana idamaine retsept).
Võtta punapäine ja tedretähine poisslaps, toita teda ainult puuviljadega 30. eluaastani, seejärel sulgeda ta meega täidetud kivitündrisse ja tünn kinni pitseerida. 120 aasta pärast tarvitada seespidiselt (vanapärsia retsept).

17. Oma elu jooksul toimetatas ta poolsadat ajakirja. 1908 asutas ta ajakirja “Modern Electrics”, kus avaldas muuhulgas oma ainsa ulmeromaani. 1915 avaldati selles ajakirjas, mille nime oli juba muudetud, seeria lugusid parun Münchhauseni seiklustest, 1923. aasta augustinumber aga pühendati täielikult teaduslikule belletristikale. Selles numbris kuulutati ka välja ettetellimine ainult sellele pühendatud ajakirjale. Kes on see mees?

18. Kes pakkus 1945 esimesena välja satelliitsidesüsteemi idee? Ta on hiljem korduvalt kahetsenud, et ei taibanud õigel ajal sellele patenti võtta.

19. Need kaks kaptenit said muude vägitükkide kõrval hakkama ka niisuguse kordumatu tembuga, et lendasid oma kosmoselaeval läbi kogu maailmaruumi. Nende muuseumi direktoriks on doktor Verhovtsev. Mis olid nende nimed? Üks neist erineb nende väljamõtleja nimest ainult ühe tähe võrra ning langeb kokku ühe tänapäeva riigijuhi perenimega, tuntud on ka samanimeline mitmekordne olümpiavõitja, teine tähistab niihästi ilmastikunähtust kui selles liikumise vahendit. Aastal 2003 asutati kahe kapteni nimeline bänd, mis tegutseb tänapäevani.

20. Mis kaart?

http://www.dragonwings.pwp.blueyonder.co.uk/Images/dwmap.JPG

21. Maal elavad lihtsalt maalased, Marsil lihtsalt marslased. Aga Kuu elanike kohta on peale kuulaste kasutusel ka sünonüüm. Milline? See on tuntud näiteks Herbert George Wellsi 1901 ilmunud jutust “Esimesed inimesed Kuul”, mille põhjal 1964 valmis samanimeline film. Vihjeks võib veel öelda CaSO4*2H2O.

22. Ì... Minu väkke kuulub 72 hõimu, igas hõimus 72 000 võitlejat. Igaüks neist käsutab 1000 mariidi, iga mariidile allub 1000 deemonit, iga deemon käsutab 1000 dinni ning kõik nad kuuletuvad mulle.ì Kes on see vägev väejuht?

23. Sellel aastal toimus New Yorgis maailmanäituse ajal tuleviku eluolule pühendatud näitus “Futurama II”. Esilinastus James Bondi film “Kuldsõrm”. Roald Dahl kirjutas raamatu “Charlie ja okolaadivabrik”. Sündis Dan Brown. Romaani “Hugo” võitis Simaki “Here Gather the Stars” ehk “Way Station”, edestades Heinleini (“Glory Road”), Herbertit (“Dune World”), Nortonit (“Witch World”) ja Vonneguti (“Cat’s Craddle”). “Nebula” asutati alles järgmisel aastal. Strugatskitelt ilmus “Raske on olla jumal” ja Nossovilt “Totu Kuul”. à2 aastat annab 1 punkti.

24. Nimekaimudest kirjanikke ei ole just palju. Kuid sakslane ja ameeriklane on nimekaimud väga omapärasel viisil: sakslase eesnimi on ameeriklase perekonnanimeks ja vastupidi -- mis on sageli raamatukogudes segadusi põhjustanud. (Sakslase nimes on üks täht rohkem, kuid selle jätame tähelepanuta). Sakslane oli palju aastaid ainus rahvusvahelise renomeega saksa ulmekirjanik. Tema firmamärgiks on kujunenud väga lühikesed sisutihedad jutud. Eesti keeles on ilmunud 2 juttu ajalehes “Liivimaa Kuller”. Ameeriklane on üks maailma suurtest ulmeklassikuist. Eesti keeles on temalt ilmunud 5 romaani. Kirjutage sakslase nimi (nii ees- kui perekonnanimi)!

25. Missugusest koomiksist see lehekülg pärineb? Pealkirjast piisab, autorit ei ole vaja.

26. Pole just palju neid, kes palvetaksid Cromi poole. Crom ei kuula inimeste palveid ja sellepärast pole palvetamisest mingit kasu. Parem on mitte endale Cromi tähelepanu pöörata, sest inimestele põhjustab Crom peamiselt surma ja hävingut. Kui inimene sureb, astub ta Cromi ette ja see küsib talt terase mõistatuse. Kui inimene ei oska sellele vastata, siis ei pääse ta Valhallasse. Missugune kirjanik Cromi välja mõtles?

27. 4. oktoober 1957, 12. aprill 1961, 20. juuli 1969, 13. juuni 1983. Kuigi viimane kuupäev selles reas on kokkuleppeline, on ta ulme seisukohalt sama tähtis kui kolm esimest. Mis siis toimus 13. juunil 1983?

28. Ta on ühes intervjuus öelnud, et ta üldse ei armasta ulmefilme. Sellele vaatamata on ta filmograafias osatäitmised filmides "Mars attacks!", "Star Wars" ja "V as vendetta" ning üldsegi mitte statisti rollis. Kes?

29. Eestlaste osa maailma ulmemaastikul on sisuliselt olematu. Ilmselt kõige tuntum ulme-eestlane ei olegi kirjanik, vaid raamatukangelane: Tallinnast pärit must maag Edgar, kelle perenimi ei ole Savisaar. Mis autor ja mis teos?

30. Hari Seldoni surma-aasta järgi algas uus ajaarvestus (suri aastal 1 AA ehk asumi aastal). Mitmes aasta on see eelmise ajaarvamise järgi (GA ehk galaktika aasta)?